a.jpg
Podtureň

Viadukt Podtureň s dĺžkou 1 035 metrov je jedným z najdlhších cestných mostov na Slovensku. Most nachádzajúci sa na diaľnici D1 spája údolie medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Jánom ponad obec Podtureň. Viadukt premosťuje údolie rieky Váh12 metrov nad terénom, takže je z neho skutočne malebný výhľad na okolitú krajinu, no keďže je diaľničný, žiadne dlhé vykúkanie neumožňuje.
a.jpg
Dovalovec

Aj ďalší diaľničný most, ktorý sa svojou dĺžkou 526,4 metra zaraďuje medzi najdlhšie cestné mosty na Slovensku sa nachádza na Liptove. Presnejšie na úseku Liptovský Hrádok – Hybe, kde prechádzajúc od obce Dovalovo, 33 metrov nad terénom premosťuje údolie potoka Dovalovec.
text (3).gif
Fontána Žilinské panny
panna.jpg
Fontána Žilinské panny je umiestená v príjemnom prostredí v najstaršom mestskom parku .Autorom najkrajšej žilinskej fontány je jeden z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov Vladimír Kompánek (1927 – 2011), rodák z neďalekého Rajca. Fontána bola pôvodne umiestená pod balustrádou na Nám. Andreja Hlinku. Fontána je v správe Mesta Žilina.
Fontána na Murgašovej
fontána.jpg
Malebná fontána na Murgašovej ulici 3 v záhrade súkromnej spoločnosti
Spievajúca fontána
fontána.jpg
Spievajúcu fontánu na Nám. Andreja Hlinku vybudoval tím akademických maliarov na čele s Jozefom Haščíkom. Dominantu tvorí vymodelované srdce ako prameň, z ktorého vyteká voda. Fontána je v správe Mesta Žilina.
Mariánske námestie
fontána.jpg
10. júna 2006 bola slávnostne odhalená nová fontána na Mariánskom námestí. Fontána podľa akademickej sochárky Drahomíry Berákovej dotvára historický priestor námestia, je štýlovo zladená s malými kamennými studňami. Obvodový plášť dotvárajú barokové prvky a stredový pilier púta plastikou troch bronzových detských figúr anjelov s krídlami, hrajúcich na hudobné nástroje. Na fontáne sú aj dve bronzové ryby a dve kačice. Nová fontána poľudštila priestor námestia a umocnila duchovnú os, ktorú tvorí Mariánsky stĺp, exteriér sirotárskeho kostola, studňa i obnovená meštianska architektúra domov na námestí.
Fontána na Mariánskom nám.
fontána.jpg
text (3).gif
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one