Demänovská jaskyňa slobody je krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Objavená roku 1921, najnavštevovanejšia na Slovensku. Jaskyňa je na kvapľovú výzdobu najbohatšia zo známych Demänovských jaskýň.
Demänovská ľadová jaskyňa je zaľadnená jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Doložená už roku 1299 ako jedna z najstarších známych jaskýň v Európe. Nachádza sa v brale Bašta nad Kamennou chatou.
Važecká jaskyňa bola v roku 1972 vyhlásená za chránený prírodný výtvor a nachádza sa na západnom okraji obce Važec v doline Bieleho Váhu
1682.jpg
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš - Jánska dolina - 13 km
Jaskyňa sa nachádza v severnej časti Jánskej doliny v juhozápadných svahoch masívu Smrekovice v nadmorskej výške 766 metrov nad morom. Lokalita je známa od nepamäti a spolu s Veľkou Stanišovskou jaskyňou patria k najznámejším historickým lokalitám Jánskej doliny
Rázovitá obec Čičmany obkolesená Strážovskými vrchmi a Malou Fatrou v južnej časti Rajeckej doliny sa preslávila originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky.
xixi (2).jpg
Táto rázovitá obec bola 11.12. 1993 v Kolumbijskej Cartagene zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čo potvrdzuje jej výnimočnú a univerzálnu hodnotu a potrebu jej ochrany v prospech celého ľudstva.
Nachádza sa tu zrubová dvojpodlažná zvonica (1770), zrubová rumpáľová studňa(1860) a barokovo – klasicistický kostol Navštívenia
Panny Márie( 1875) V obci sa nachádza aj Roľnícky dom – muzeálny objekt s expozíciou pôvodného bývania.
Počas celého roka sa vo Vlkolínci uskutočňujú rôzne kultúrne podujatia, z ktorých najväčším je Nedeľa vo Vlkolínci organizovaná vždy prvú augustovú nedeľu.
Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Nachádza sa v lokalite Jahodnícke háje v juhovýchodnej časti Martina. Múzeum začalo vznikať v 60-tych rokoch minulého storočia. Na rozlohe 15,5 ha sa nachádza takmer 145 objektov ľudového staviteľstva z Oravy, Kysúc, Liptova a Turca.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. V roku 1991 bola verejnosti sprístupnená jeho prvá časť. Ide o stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a niektorých obcí horného a dolného Liptova. Zaujímavý je objekt školy z Valaskej Dubovej, pričom dominantou areálu je gotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary.
Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Rozloha skanzenu je 40 ha a expozícia prezentuje spôsob života a kultúru dedinského ľudu na Kysuciach v období 19. - 20. storočia. Najaktraktívnejšou súčasťou skanzenu je Kysucko-Oravská lesná železnica.
e5eae4ea5ac8c28d9c54eb8c9dab7d18.jpg
Archeoskanzen Havránok je najvýznamnejšia archeologická lokalita v Liptove. Navštíviť ho znamená príležitosť priblížiť sa našim najstarším dejinám.
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one