turany.jpg
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka
Šútovský vodopád je situovaný v pohorí Malá Fatra. Nachádza sa vo výške 830 m n. m. v Krivánskej Malej Fatre asi 4 km severne od obce Šútovo. Je jedným z najkrajších a najvyšších vodopádov, aké môžete vidieť na Slovensku. Leží približne v strede Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina. Šútovský vodopád vznikol v dôsledku vyzdvihnutia Malej Fatry a poklesu Turčianskej kotliny na konci treťohor, t.j. pred cca 2 miliónmi rokov.
srelkaa skala.jpg
Belské skaly nájdete po ľavej strane pri vstupe do Belskej doliny. Sú rozčlenené do štyroch sektorov. Medzi najvyhľadávanejšie lokality patria Volanie divočiny, Kút objaviteľov, či Strieborné platne.
Prosiecka dolina je zaslúžene súčasťou národnej prírodnej rezervácie. V spojení s neďalekou súbežne idúcou Kvačianskou dolinou – tvorí turistickú trasu Prosiecka a Kvačianska dolina, ktorej súčasťou je náučný chodník, ktorý začína pri vstupe do Prosieckej doliny a pokračuje cez parkovisko na konci obce Kvačany - pri vstupe do Kvačianskej doliny.
Vytvára návštevníkom predpoklady pre nezabudnuteľný zážitok z celodennej túry krásnou prírodou.
Keď v Gaderskej doline prejdete Čertovou bránou, neocitnete sa v pekle, ale v raji. Jedna z najkrajších a najznámejších dolín Veľkej Fatry
Súľovské skaly je oblasť s výraznými skalnými útvarmi v Súľovských vrchov. Nachádzajú sa približne 10 km od mesta Bytča.
Sú turisticky veľmi atraktívne a sú národnou prírodnou rezerváciou. Návštevníci tu nájdu skalné veže, strmé bralá, ihly, okná, homole a iné zaujímavé skalné útvary, často s bizarným tvarom.
a.jpg
Prírodná pamiatka, andezitová skalná plošina s množstvom skalných veží, stien a komínov, ktoré vznikli eróziou čela lávového prúdu. Predná strana je obľúbeným cvičným horolezeckým terénom s pekným výhľadom na juh. Zadná Kaľamárka je najvýznamnejším archeologickým náleziskom v Podpoľaní. Stálo tu praveké hradisko z neskorej doby bronzovej, neskôr obnovené v dobe železnej a nakoniec slovanmi. Z Detvy sa sem dostanete po červenom náučnom chodníku a z časti Kostolná aj autom.
a.jpg
Dolina Tiesňavy tvorí očarujúci vstup do Vrátnej doliny. Vedie úzkym kaňonom riečky Varínka s viacerými vodopádmi.
Nachádza sa tu niekoľko zaujímavých skalných útvarov, z ktorých najznámejší je kamenný Mních. Z doliny Tiesňavy (parkovisko) vychádzajú aj dva obľubené turistické chodníky.
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one