Slovensko je malý štát. Narodili sa tu však ľudia, ktorí ovplyvnili nielen osudy našej krajiny, ale svojím umom či obetavosťou dobyli svet.

OSOBNOSTI A LEGENDY TRNAVSKÉHO KRAJA:........
jj.jpg
Bol jedným z prvých slovenských učencov s národným povedomím. Vo svojom diele Apológia hájil postavenie slovenského národa v Uhorsku.
jj.jpg
Štefan Banič sa narodil 23. novembra 1870 v Neštichu (od roku 1960 súčasť Smoleníc) a zomrel 2. januára 1941 tamtiež. Po skončení Ľudovej školy pracoval na statku grófa Pálffyho. Pre svoje názory na maďarizáciu a Apponyho zákony bol z práce vyhodený a následne odišiel v roku 1907 za prácou do USA. Usadil sa v meste Greenville, Mercer Couty, Pensylvánia. Zaujímal sa o letectvo.
Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský, vtedy písané Benyovszký(* 20. september 1746, Vrbové– † 23. máj 1786,
moric-benovsky-clanok.jpg
dobrodruh, cestovateľ, objaviteľ, kolonizátor, spisovateľ, kráľ Madagaskaru, plukovník francúzskej armády, veliteľ poľskej armády a rakúsky vojak. Bol prvý Európan, ktorý sa plavil v severnom Tichom oceáne (sedem rokov pred Jamesom Cookom a de La Pérousom). Autor memoárového diela Pamäti a cesty Beňovský nepatril ku kolonizátorom, ktorí chceli len vypáliť rybník a obohatiť sa na zotročovaní domáceho ľudu. Túžil sa stať vodcom, ale na základe dohôd s domorodcami. Snažil sa ich presvedčiť, že ich dokáže lepšie ochrániť pred otrokármi. Vedel síce, že obchodovaniu s ľuďmi zabrániť nedokáže, snažil sa však tomuto problému čeliť a obchodníkom miesto domorodcov ponúkal suroviny. Nechcel, aby malgašský ľud zotročovali."
Za tieto jeho vlastnosti a činy si ho v októbri
1776 domorodí vodcovia a kmeňoví králi zvolili za svojho „ampanjakabé“ – kráľa kráľov.
S napoleonskou čapicou
A spomínajú naňho dodnes, hoci kráľov, ktorí sa na čele jednotlivých kmeňov vystriedalo, nebolo málo. „Boli sme prekvapení, keď sme sa dozvedeli, že o Móricovi Beňovskom sa tam dodnes učia deti v školách. ...“
x.jpg
Svetozár Hurban-Vajanský, vlastným menom Svetozár Miloslav Hurban (* 16. január 1847, Hlboké – † 17. august 1916, Martin) bol slovenský spisovateľ, publicista, literárny kritik a politik. Pseudonymy: Belko Igor, Hlbocký,. Zvaný aj "Patriarcha Slovákov"
.Slovenské pohľady kvôli novému tlačovému zákonu z roku 1852 zanikajú. Tlačový zákon ani vydávanie štvrťročníka nepripúšťal, ak redaktor nebýval v mieste jeho vychádzania. Hurban bol teda prinútený 31. augusta 1852 vydať posledné číslo Slovenských pohľadov a aj po jeho veľkom boji Slovenské pohľady prestávajú vychádzať. Slovensko tak stratilo významný časopis, ktorý práve v tej dobe potrebovalo. Slovenskými pohľadmi vrcholí Hurbanova publicistika. „Veď v dobe ich vychádzania, ako napísal Andrej Mráz, bol Hurban v zenite svojich mladistvých rokov, keď prekypoval veľkými schopnosťami a keď veľkými ideálmi chcel rozplameňovať deptaný slovenský život, vystavený ťažkým otrasom
a.jpg
oo.jpg
RNDr. Ľudmila Pajdušáková, CSc., (1916-1979), dlhoročná riaditeľka astronomického observatória na Skalnatom Plese preslávila svoje pracovisko objavom piatich komét.

Pôvodné povolanie učiteľky vykonávala 8 rokov od získania kvalifikácie pomocnej učiteľky. V júli 1944 kariéru učiteľky zavesila na klinec a nastúpila na Štátne observatórium na Skalnatom Plese. V roku 1950 úspešne ukončila štúdium astronómie na UK v Bratislave. Spočiatku sa venovala najmä fotografovaniu meteorov a popri tom pravidelene pátrala po kométach. Jej zásluhou sa začalo systematické pozorovanie asteroidov na Skalnatom Plese. - See more at: http://www.skaw.sk/skhunters2page.htm#sthash.0Gj1i3kI.dpuf
jjj.jpg
Generál Ján Golian, krycím jménem Ley, Gama (26. ledna 1906, Dombóvár, Maďarsko – 1945, Flossenbürg, Německo) byl slovenský brigádní generál, organizátor a významný představitel Slovenského národního povstání.
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one