Jaskyne v okrese Nové Mesto nad Váhom
jaskýne ktoré sú preskúmané ale väčsina zatiaľ prístupných len so špec, sprievodcom. Najväčšou je Čachtická jaskyňa, ktorá bola v roku 1972 vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku
beckov.jpg
čaal.jpg
BOJNICE:Prepoštská jaskyňa – Múzeum praveku
r.jpg
h (2).jpg
Leží na okraji travertínovej skaly, ktorá patrí k najväčším travertínovým útvarom na Slovensku. Vytvoril sa za dlhé obdobie usadzovaním vápnika, ktorý obsahovali vyvierajúce minerálne vody z miestneho termálneho žriedla.Práve vďaka týmto vodám vznikla eróziou jaskyňa, ktorá má dĺžku 11 metrov a je vyzdobená hráškovitými stalagmitmi. Nad vchodom do nej sa vypína mohutný travertínový previs, tvoriaci prirodzenú ochranu pred nepriaznivým počasím.
Súčasťou jaskyne je aj múzeum praveku. Nachádza sa tu náučný chodník, kde formou textov a obrázkov je priblížený život v praveku.
Hornonitriansky banský skanzen
_5.jpg
Uvidíte tu aj banské ťažné zariadenia ako aj známe banské postavičky banských škriatkov - Permoníkov. Celá prehliadka trvá približne 2.5 h
skalka1.jpg
skalka3.jpg
Objekt v skalách zasadený do magickej prírody prináša krásny výhľad na okolitú panorámu Považia. Komplex tvorí kostolík, zrúcanina kláštora a jaskyňa pustovníkov, v ktorej údajne žil svätý Beňadik.
Korene historickej pamiatky siahajú do dvanásteho storočia, kedy si mníšsky rád benediktínov vybral toto miesto pre svoj kláštor.
Náučný chodník má dĺžku 2 200 m s prevýšením takmer 130 m. Nezabudnuteľný pohľad čaká návštevníkov na konci chodníka, kde stojí starobylý kláštor na Veľkej Skalke, ktorý stáročia budovali benediktínski a jezuitskí mnísi.
Predpokladá sa, že vznikla pred viac ako 10 miliónmi rokov v druhohorných vápencoch pôsobením podzemného vodného toku. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 590 m vo svahu Čierneho vrchu pri Priedhorí nad dolinou Rečica. Jaskyňa meria okolo 300 m a jej hlavnú časť tvorí priestranná stúpajúca chodba miestami široká 15 – 20 m s výškou až 5 m.
jaskyna srelkaa.jpg
Kňaz Závodník neustále hľadal možnosti, ako uľahčiť Mojtínčanom praktizovanie viery, aby nemuseli tak ďaleko chodiť do kostola na bohoslužby, ale radšej aby on prichádzal za nimi. Preto sa mu zdalo vhodné miesto jaskyne na tieto účely.
Cituje z kroniky spisovateľa Jána Martiša:
"Aby pán farár Štefan Závodník uľahčil Mojtínčanom v dochádzke na náboženské obrady do Pružiny, rozhodol sa v roku 1855 vysvätiť jaskyňu v Zraze ( nad mlynom Jancu), kde potom dal posvätiť kamenný oltár, dvoch sadrových anjelikov, priniesol aj sadrovú sochu Sedembolestnej a 4 obrazy svätcov. Je to veľká jaskyňa, môže pojať 300 až 400 ľudí.
Múzeum Bošáckej doliny
mall.jpg
Dom ľudovej kultúry je vlastne múzeum skanzenového typu.
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one