srelkaa kazimir.jpg
Slovenského ministra financií Petra Kažimíra vyhlásil britský mesačník The Banker, patriaci do skupiny Financial Times, za ministra financií Európy za rok 2018.
Časopis takto ocenil jeho prácu a výsledky slovenskej ekonomiky.
slovensko srelkaa.jpg
Slovenský startup Nice Visions mení pohľad na solárne panely
Získal aj prvé miesto v lokálnom finále súťaže energetických startupov PowerUp
veda srelkaa.jpg
Mariana Derzsi a jej zahraniční vedeckí kolegovia publikovali unikátny objav
Ide o nanorúrky, ktoré sa štruktúrou a zložením líšia od všetkého, čo doteraz svet poznal
Nový materiál bude obrovským prínosom pre spintroniku či elektroniku
Vedkyňa sa vracia na Slovensko a v ďalšom výskume bude spolupracovať s STU.
orava.jpg
Pri prvom pohľade na fotografie nadobudnete pocit, ako keby ste sa nachádzali v zasneženej rozprávke, či v Škandinávii. Podľa Kulkovského názoru je síce Škandinávia krásna, no Orava v zime je neprekonateľná.
KUK SRELKAA.jpg
slovensko srelkaa.jpg
Kvalita slovenských výrobkov je oceňovaná nielen doma, ale i na rôznych medzinárodných súťažiach. Predstavujeme vám piatich výrobcov, ktorých produkty sú jednymi z najlepších na svete!
Trnavská medovina
Nitrianska čokoláda
Banskobystrické pivo
Slovenský džem
Košický med
rakety.jpg
Pôvodne mala družicu vyniesť raketa americkej výroby: Falcon 9. Vlani ale mala sériu vážnych technických problémov, a preto sa jej štarty neustále odkladali. SOSA dostala ponuku z Indie a neodmietla ju. Štart potvrdila tento rok v máji.
Tentokrát sa už žiadne prekvapenie nekonalo. SkCube úspešne odštartovala s tridsiatkou ďalších satelitov a družíc z kozmodrómu Sriharikota (juh Indie). Zem opustila presne o šiestej ráno nášho času.
Na obežnú dráhu ju vyniesla indická raketa PSLV, let s číslom C38. Raketa je štvorstupňová. Popri výstupe sa od nej postupne oddelili rakety i nádrže s tuhým palivom. To už letela v priemere rýchlosťou asi 2 kilometre za sekundu.
KUK SRELKAA.jpg
Slovenskému fotografovi Ondrejovi Králikovi sa podarilo zaznamenať výnimočný úspech. Jeho snímka z Chopku totiž očarila aj ľudí z NASA a stala sa astronomickým záberom dňa.
foto.jpg
Nočná obloha ho fascinuje
Ako informoval portál astro.cz, záber vznikol po západe slnka ešte koncom marca z výšky asi dvetisíc metrov, pričom fotografia zachytáva dva svetelné oblúky. Vpravo je vidieť oblúk Mliečnej dráhy, avšak tesne nad pozemskými svetlami. A hoci je už po súmraku, nad obzorom stále vidieť zvyšky slnečného svetla. To prechádza do druhého oblúku v protisvite a uprostred pretína oblúk Mliečnej dráhy. Výsledkom je tak úchvatná snímka vzácneho nebeského úkazu.
val-obrov.jpg
Desiatky kilometrov dlhá tajomná stavba, ktorá sa tiahne naprieč Slovenskom, no vie o nej len málokto. Val obrov, Spečený val či Slovenský čínsky múr. Takéto názvy nosí asi 60 kilometrov dlhý val, ktorý vedie od vrchu Sitno až po rieku Ipeľ. Na čo vlastne stavba slúžila a kde sa tu vzala? Prečo nesie názov Val obrov?
bojnice.jpg
Bojnický zámok je ako z rozprávky, vyhľadávaný nielen Slovákmi, ale aj návštevníkmi z celej Európy. Obdivujú ho milovníci histórie, ale chodia tam aj zaľúbenci, ktorí si na Valentína môžu odniesť Certifikát vernosti. Ak sa radi bojíte, nevynechajte tradičný Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Zámok inšpiroval aj filmárov. Nakrútili tam také filmy ako Pán a hvezdár, Šíleně smutná princezna, Stratené hudobné nástroje, seriál Safari, Fantagiro či Naveky vekov.
1488521348.jpg
V desiatich nemocniciach patriacich do siete Svet zdravia budú pri liečbe pacientov s rakovinou využívať od tohto mesiaca umelú inteligenciu. Platformu Watson for Oncology zatiaľ využíva 31 nemocníc v Spojených štátoch amerických, Ázii a západnej Európe. Onkológom poskytuje informácie, ktoré im majú pomôcť zvoliť vhodnú liečbu nádorových ochorení na základe už overených postupov.
treska srelkaa.jpg
História tresky v majonéze sa začala písať v 40. rokoch, keď dvojica obchodníkov Dr. Virzík a Dr. Dvořáček založila spoločnosť Ryba, ktorá dovážala ryby, bola zároveň octárňou a špecializovala sa aj na spracovanie zeleniny. Bez cukrára z Nového Mesta nad Váhom by však nikdy nevznikla legendárna treska!
Pôvodnú receptúru šalátu vymyslel kuchár a cukrár Július Boško (1918 – 2002), pôvodom z Nového Mesta nad Váhom, na objednávku od národného podniku Ryba.
svet srelkaa sr.jpg
"Novou metodikou je možné priamo počas odstraňovania mozgových nádorov identifikovať a zachovať drobné cievy, ktorých poškodenie zväčša vedie k ochrnutiu pacienta," vysvetlil pre rádio neurochirurg Andrej Šteňo z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB).

Odporúča to robiť pomocou 3D-ultrazvukového prístroja

Spomínané tepienky sú podľa neho také drobné, že je komplikované aj ich predoperačné zobrazenie na magnetickej rezonancii. "Nezriedka prechádzajú priamo cez mozgový nádor a počas operácie hrozí ich poškodenie," uviedol pre Expres Šteňo.
terakotova armáda srelkaa.jpg
Slovenskí archeológovia chcú robiť výskum Terakotovej armády v meste Si-an v Číne. Monumentálna pamiatka známa po celom svete je mauzóleom prvého čínskeho cisára Čchina, ktorý dal na svoju ochranu po smrti vyrobiť z terakoty tisícky vojakov, vozov a koní. O možnej spolupráci pri prieskume mauzólea rokovali vedci z Archeologického ústavu v Nitre priamo v Číne.

"Ide o enormný pamiatkový areál, ktorý má 63 kilometrov štvorcových. Výskum tam neustále prebieha a známa terakotová armáda je len jednou zo súčastí tohto obrovského areálu," povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu v Nitre Karol Pieta. Číňanov podľa jeho slov zaujali moderné metódy, ktorými slovenskí archeológovia dokážu robiť nedeštruktívny prieskum nálezísk. V tejto oblasti je podľa neho reálna možnosť uplatnenia sa našich pracovníkov pri výskume tejto lokality.
slovensko srelkaa.jpg
Aeromobil, jeden z exponátov, ktorými v Bruseli prezentuje SR svoje predsedníctvo v Rade Európskej únie, zaujal ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho i Ádila Džubajra, ktorý stojí na čele diplomacie Saudskej Arábie. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí
laboratorium.jpg
Vedcom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa podarilo objaviť nový proteín Dbl2, ktorý dokáže opraviť poškodenú DNA a taktiež umožňuje pohlavné rozmnožovanie. Vďaka objavu vedeckého tímu pod vedením Juraja Gregáňa z Katedry genetiky bude možné lepšie pochopiť proces vzniku pohlavných buniek a to, ako bunka opravuje poškodenú DNA.

DNA v ľudských bunkách môžu uškodiť rôzne vonkajšie aj vnútorné faktory, medzi ktoré patria napríklad fajčenie, strava, pobyt na slnku či chyby počas bunkového delenia. "Odhaduje sa, že v jednej ľudskej bunke vznikne v priebehu dňa až niekoľko tisíc DNA poškodení. Ak nie sú včas opravené, môže v bunke dôjsť k rôznym genetickým zmenám, ktorých dôsledkom môže byť napríklad strata kontroly nad bunkovým delením a vznik rakoviny," vysvetlil Gregáň.
hviezdy srelkaa.jpg
Hvezdáreň bude po rekonštrukcii slúžiť verejnosti na pozorovanie astronomických úkazov na oblohe. Okrem toho sa pomocou tohto ďalekohľadu budú uskutočňovať vedecké a výskumné pozorovania exo planét - planét pri iných hviezdach.
srelkaa slovensko.jpg
Slováci prekvapili svet, keď oznámili, že plánujú postaviť kovovou rýchlodráhu, ktorú vynašiel miliardár Elon Musk, majiteľ firmy Tesla a Space X. Prekvapivý krok má priniesť Slovákom výrazné zrýchlenie ich cestovania do Prahy. Hyperloop to zvládne za 19 minút.
jooj srelkaa.jpg
Slovenskí vedci a odborníci vytovrili unikátny materiál, ktorý by sa mal stať základom pre plášť kapsúl technológie Hyperloop.

Ich materiál "Vibranium" je pomenovaný po legendárnom materiále z komiksového sveta - z tohto materiálu má štít aj Kapitán Amerika.

Vibranium vyrába firma c2i z Dunajskej Stredy. Tá sa venuje výrobe kompozitov z uhlíkových vlákien pre automobilový a letecký priemysel. Spoločnosť v súčasnosti spolupracuje s firmou Hyperloop Transport Technologies (HTT), ktorá chce vytvoriť dráhu Hyperloop medzi Bratislavou a Viedňou.

Vibranium 10-krát pevnejšie ako hliník a 8-krát pevnejšie ako oceľové náhrady hliníku. Je taktiež 1,5-krát ľahšie a obsahuje tisíce senzorov, ktoré dokážu bezdrôtovo odovzdávať informácie o stave plášťa.
slovensko-zaujimavosti-alena-voda.jpg
Je zaujímavé, koľko krásneho doma máme a uvedomíme si to až keď to stratíme. Rovnako je to aj so štandardom, do ktorého sa narodíme. Slovensko vnímame v porovnaní s inými ako zaostalú krajinu plnú hlupákov, no predsa sme na vlasť hrdí, pretože podvedome vieme, že je na to viacero dôvodov. Sú veci, ktoré majú mimoriadnu hodnotu a túto hodnotu pochopíme zväčša keď sa vrátime z nepokojného zahraničia. Vynechajme tie, ktoré sa týkajú kultúry a návykov vyplývajúcich z prostredia v akom žijeme. Nie je podstatné, či jeme riasy, kobylky, slimáky, alebo trávime deň povinnými modlitbami, pokladáme za normálne obriezky, alebo právo prvej noci. Ide o to, čo doma máme a mali by sme si to vážiť.
sovensko.jpg
Slovensko sa už nebude prezentovať ako krajina priateľov, či malá veľká krajina, ale jednoducho - Good Idea Slovakia.
Priamo v zadaní, v sociologických prieskumoch či v diskusiách, sa objavovali a opakovali niektoré motívy. Jedným z nich bolo, že Slovensko je krajinou bohatou a rozmanitou. A zároveň je krajinou, kde si Slovákov predstavujeme ako šikovných, adaptabilných ľudí, ktorí majú nápady a vedia sa vyrovnať so situáciou aj pri obmedzených prostriedkoch. Jednoducho, že sa dokážeme vynájsť. To všetko ľahko smeruje k ideám, myšlienkam.
sagan.jpg
veda.jpg
náramok srelkaa.jpg
Startup BatSuite chce ľuďom s čiastočnou alebo úplnou stratou zraku vrátiť samostatnosť pomocou senzora vytvárajúceho odozvu z ultrazvukových vĺn. Bat Suite Sonar sa pripevní na ruku, na prvý pohľad je podobný rozmernejším inteligentným hodinkám. Voľba názvu nie je náhodná, technológia sa vo veľkom inšpiruje priestorovou orientáciou netopierov
slovensko.jpg
Slovenským archeológom sa v Kuvajte podarilo objaviť systém starovekého ochladzovania interiéru. K objavu dospeli počas vykopávok v priestore rozsiahlej osady al-Kusur zo 7. až 9. storočia nášho letopočtu na ostrove Failaka v Perzskom zálive.
slovensko.jpg
Kdo by nechtěl vidět oblečení podle svého návrhu, jak se prodává v obchodech nebo na e-shopu? S touhle myšlenkou před pár měsíc Andrej Pančík zakládal start-up s názvem Represent. Teď ho prodal do zahraničí, skoro za babku - za zhruba stomilionovou babku.
5.3.2016 - Parlamentné voľby 2016: výsledky volieb :KLIKNI na obrázok
Voľby 2016

Voľby 2016

5.3.2016.parlamentné voľky
slovak oči.jpg
Určite to dôverne poznáte. Ak sa raz "zakúsnete" do práce, strácate pojem o čase. Nepatrite medzi ľudí, ktorí si ničia zrak! Pomôžu vám naše jednoduché tipy i novinka šikovného Slováka.
slovensko veda.jpg
mladá spoločnosť zo Slovenska si niečo zaumienila ešte pred vznikom boomu a išla za tým. Nepotrebovala byť ani populárnym start-upom, ani nepotrebovala dotácie, a predsa sa im podarilo vytvoriť niečo, čo je vo svete unikátne.
fico.jpg
Expozíciu v Seredi zriadilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry (MŽK) v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR. Premiér Fico vo svojom príhovore poďakoval všetkým, ktorí sa pričinili k jeho vzniku. Povedal, že bolo by málo, keby sme budovaním takýchto pamätníkov chceli iba vyvolávať pocity skľúčenosti a bolesti. „Baraky bývalého tábora sú pomyselným vencom, ktorý kladieme všetkým obetiam holokaustu.
dom.jpg
DomT, ako architekt stavbu nazval, na prvý pohľad pripomína klasickú drevenú stodolu. V skutočnosti ale ide o útulný domček, ktorý je doslova naplnený prirodzeným svetlom a využíva pasívnu solárnu energiu pre minimalizáciu spotreby energie.
kuk.jpg
Na jeseň, po štyroch rokoch intenzívneho vývoja sa tímu inžinierov zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) a partnerských organizácií podarilo dokončiť letový model prvej slovenskej družice skCUBE.
slovaci.jpg
Slovenská veda klope na dvere ľudského poznania a v najbližších rokoch by mohla vážne prehovoriť do celosvetového vedeckého bádania.
Naši vedci spolupracujú na „vyliečení" jedného z najrozšírenejšich ľudských ochorení, pomáhajú pochopiť vznik vesmíru a sú aktívní v mnohých ďalších vedeckých disciplínach.
študenti srelka.jpg
„Môj výskum je zameraný na hľadanie látok a systémov, ktoré budú lepšie ako už existujúce, budú mať menšie nežiaduce účinky na pacienta a budú sa dať lepšie použiť pri magnetickej hypertermii, teda zahriatí malígnych nádorov na teplotu, ktorá ich zmení,“ ozrejmil mladý vedec.
rr.gif
kuk.jpg
Trenčiansky hotel Elizabeth získal na zasadnutí predstaviteľov historických hotelov Európy na francúzskom zámku Chateau de l’Epinay (16. 11.) prestížne ocenenie Najlepší mestský historický hotel Európy na rok 2016.
Obrázok1.gif
slovák srelkaa.jpg
Slovák Štefan Klei se věnuje vývoji létajících aut přes dvacet let a výsledkem je skutečné létající auto - Aeromobil. Už žádné stání v kolonách, čekání na trajekt, objíždění míst, kde je silnice zrovna uzavřená. S Aeromobilem prostě přeletíte tam, kam potřebujete.
Test komunikačného správania (Systém TEKOS) odhaľuje druh narušenej komunikačnej schopnosti u detí. Slúži na stanovenie rizika narušeného vývinu reči u detí v staršom veku na základe toho, ako 8 – 35 mesačné deti používajú slovné spojenia, gestá, aktívnu a pasívnu slovnú zásobu; či podľa toho, ako sa hrajú.
Obrázok1.gif
smokovec srelkaa.png
Slovenské miesta na farebných pohľadniciach z archívu Kongresovej knižnice vo Washingtone.
8b31d32ba019a8b4355986fabb855db5.jpg
Rusovce-Gerulata.jpg
BRATISLAVA/RUSOVCE – Odkedy bola v roku 1961 objavená Gerulata, čiže základy rímskeho vojenského tábora v centre bratislavskej mestskej časti Rusovce, pre archeológov nastali bohaté časy. A to doslova. Pri kopaní kanalizácie teraz opäť našli v zemi stovky vzácnych nálezov, ktorých historická hodnota je nevyčísliteľná.
Obrázok1.gif
štúr.jpg
Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra sa od októbra tohto roka do obehu dostane nová pamätná eurominca. Jej nominálna hodnota bude dve eurá.
chudík.jpg
lomené srdce - krásny človek svojou dušou, svojou pokorou, svojím človečenstvom, svojím hereckým umením, svojím "ja"
... od detstva ma sprevádzal svojou prítomnosťou z obrazovky... vždy som k nemu vzhliadala ako k "obrovi", ktorý má obrovské srdce, láskavé oči, ktorý je človek s veľkým "Č", ktorý rozvážnym hlasom povie svoje myšlienky, zarecituje báseň, rozpovie príhodu...

Odišiel navždy a mne nedá nespomenúť si naňho i keď v poslednom čase žil v ústraní, nezabudla som...
Pre všetkých, ktorí majú radi moderné technológie a zaujímajú sa pri svojich výletoch o nové informácie, pripravilo združenie Euroregíón Beskydy netradičného audiosprievodcu po slovenskej a českej časti Beskýd.


Cieľom projektu je zviditeľnenie turisticky zaujímavých miest Euroregiónu Beskydy a ich priblíženie širokej verejnosti prostredníctvom aktuálneho trendu smartfónov. Načítaním QR kódov sa turisti z audionahrávok hercov Mariána Labudu a Norberta Lichého dozvedia o 30 zaujímavých miestach na Slovensku a v Čechách.

Vo vybraných turistických lokalitách od Babej hory cez Korňu až po Strečno sú rozmiestnené QR kódy, ktoré po načítaní inteligentným telefónom, prinášajú komentár popisujúci lokalitu. Informácie sú taktiež pripravené aj pre zahraničných turistov v anglickom jazyku.

Tí, ktorí by sa na výlety po Beskydách chceli pripraviť z pohodlia svojho domova, si môžu informácie o jednotlivých lokalitách vypočuť na tomto odkaze. Väčším zážitkom však bezpochyby bude vypočuť si rozprávanie priamo na opisovanom mieste počas jarných výletov v slovensko-českom pohraničí.

Marec 2015

Zdroj: Euroregion Beskydy
Obrázok1.gif
Výskumníci z Univerzity Komenského prispeli k zisteniu, že tkanivo ženského prsníka, ktoré sa neskôr stane zhubným, má v sebe zakódované takzvané nádorovo špecifické gény. Pomohol k tomu výskum, ktorého výsledky publikovali v magazínoch Molecular Biology Reports a Molecular Medicine Reports.
top_small.jpg
Dotýkame sa času, dotýkame sa dejín. No nie sme už pasívnymi pozorovateľmi. Svoju budúcnosť máme vo svojich rukách. Nesmieme sa zľaknúť tejto zodpovednosti. Naši potomkovia by nám to nikdy neodpustili....som rada, že tieto slová bývalého prezidenta Gašparoviča.sa začínajú naplnať a už nie sme tak ľahko ovplyvniteľní
Obrázok1.gif
ufo.jpg
Most Slovenského národného povstania (SNP) je prvý asymetrický lanový most na Slovensku a druhý tohto typu na svete. Oceľový cestný most s originálnym tvarom je zavesený na pylóne vysokom 84,6 m. Na jeho vrchole je vyhliadková reštaurácia v tvare lietajúceho taniera.
strom srelkaa.jpg
Slovenskému vedcovi sa podarilo to, čo sa drvivej väčšine svetových vedcov nepodarí nikdy. Jeho výskum sa objavil sa titulnej stránke BBC. A to hneď dvakrát.
Bratislava 19. januára (TASR) – Plášť magnetickej neviditeľnosti, ktorý zhotovili vedci z Elektrotechnického ústavu SAV v roku 2012, zaujal vedcov v NASA Ames Research Center v americkej Kalifornii.
archeologický výskum na Spiši odhalil najväčšiu peňazokazeckú dielňu na Slovensku. Nález pozostáva z desiatky falošných mincí, stoviek kotúčikov na ich razbu, ako aj pliešky, na ktoré mince razili. Jediná objavená originálna minca slúžila pravdepodobne ako vzor. Falzifikátori kopírovali tzv. parvy, poldenáre Žigmunda Luxemburského z prelomu 14. a 15. storočia..............
Najznámejší cestovateľský webový portál Lonely Planet, patriaci najväčšiemu rovnomennému vydavateľstvu cestovných sprievodcov, zaradil medzi 20 najlepších európskych kúpeľov s prírodnými termálnymi prameňmi aj slovenské kúpele Piešťany.
Obrázok1.gif
Obrázok1.gif
Vďaka týmto revolučným objavom Slovákov sa svet konečne naučí, kde leží Slovensko.
Slováci boli vždy veľkí výmyselníci. Svedčia o tom revolučné objavy Štefana Baniča, Jozefa Murgaša, Jozefa Maximilána Petzvala a ďalších. V ich šľapajach idú aj súčasní vynálezcovia, ktorí svojimi väčšími či menšími objavmi menia svet. Predstavujeme päť objavov Slovákov, ktoré zlepšia život celému svetu.
Obrázok1.gif
mayovia.jpg
Slovenský archeologický tím pod hlavičkou Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) sa zaslúžil o objav piatich úplne nových mayských miest na území dnešnej Guatemaly.
Klikni mi na nos! xixi
nos.jpg
SR002.gif
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one