Slovensko-poľský most cez Dunajec naplnil túžby generácií
a (1).jpg
Lávka cez Dunajec sa nachádza na turistickom hraničnom priechode Śromowce Niźne – Červený Kláštor v Kežmarskom okrese a je určená pre peších a cyklistov. Zaujímavé je aj samotné technické riešenie novej lávky. Celý most je zavesený na pilieri, ktorého výška je 26,8 metra. Rozpätie mosta je 90 metrov, celková dĺžka mosta aj s nájazdmi je takmer 150 metrov. Šírka celého mosta je 3,5 metra, úžitková šírka mosta je 2,5 metra. Investorom výstavby bola gmina Czorsztyn, prispievateľmi Prešovský samosprávny kraj, Malopoľské vojvodstvo a obec Červený Kláštor. Celkové náklady na výstavbu predstavujú 28 mil. Sk
a.jpg
Most priateľstva a lásky sa nachádza nad riekou Bystrica v miestnej časti Kalinov, neďaleko sútoku Kysuce a Bystrice.
Pri povodniach v roku 2007 bola podmytá jediná prístupová cesta do osady Šustkov. Vedenie mesta sa rozhodlo postaviť novú prístupovú cestu nielen pre peších, ale aj osobnú a nákladnú dopravu.
Most spája nielen brehy rieky Bystrica, ale aj ľudí. Preto dostal pomenovanie Most lásky a priateľstva. Vedenie mesta sa inšpirovalo v Paríži.
Vedenie umožnilo zaľúbencom a priateľom zamykať na moste zámky, pričom kľúče sú na znak nerozlučnosti hodené do vody
text (3).gif
Neptúnova fontána, Prešov
a.jpg
najkrajšia sídli v samotnom centre a pýši sa majestátnou sochou Neptúna s trojzubcom v ruke. Jej prevádzka trvá pravidelne od apríla do októbra, po zvyšok roka sa môžete pokochať aspoň nádherným súsoším. Fontána vznikla na mieste bývalej mestskej cisterny, ktorá bola postavená na znak vďaky domácim občanom. V lete v nej plávajú aj drobné rybky,
Fontána Andy Warhola (Medzilaborce)
a.jpg
Medzilaborecká plastika z liateho bronzu znázorňuje Andy Warhola s dáždnikom, v jeho typickej póze. Postava merajúca 230 cm je mierne uvoľnená a súčasne trochu napätá. Umelec sa skrýva za sklom okuliarov a pod imaginárnou ochranou dáždnika.
Nachádza sa pred budovou múzea. Autorom plastiky je akademický sochár profesor Juraj Bartusz.
Spievajúca farebná fontána v Bardejove
a.jpg
text (3).gif
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one