Slovensko je malý štát. Narodili sa tu však ľudia, ktorí ovplyvnili nielen osudy našej krajiny, ale svojím umom či obetavosťou dobyli svet.

OSOBNOSTI A LEGENDY PREŠOVSKÉHO KRAJA:........
bosak michal.jpg
svojho času bol Michal Bosák najbohatším Stredoeurópanom," hrdo tvrdí jeho vzdialený príbuzný Rudolf Bosák, ktorý vydal o svojom predkovi aj knihu. Popisuje v nej, ako sa M. Bosák cez baníka a obchodníka s vínom, stal spolumajiteľom 30 amerických bánk. "U nás založil Slovensko-americkú banku so sídlom v Bratislave a pre prešovskú filiálku dal postaviť novú budovu, ktorá aj dnes slúži ako pobočka istej komerčnej finančnej inštitúcie," hovorí R. Bosák. Jeho podpis je aj na americkej desaťdolárovke, ktorú jeho banke dovolila vydať americká vláda.
stiahnuť (1).jpg
a.jpg
Jozef Maximilián Petzval (6. ledna 1807 Spišská Belá – 17. září1891 byl slovenský matematik, fyzik a vynálezce.
Narodil se na slovenské Spiši v rodině německého učitele pocházejícího z Moravy. Vystudoval univerzitu v Budapešti, kde v roce 1828 obdržel inženýrský diplom a v roce 1832 doktorát z matematiky. Na této univerzitě pak učil nejprve jako asistent a od roku 1835 jako profesor. V roce 1837 odešel přednášet matematiku do Vídně. V roce 1840 vypočítal a zkonstruoval objektiv se světelností 1:3,5 (Petzvalův objektiv), který pak použil ve svých přístrojích výrobce fotoaparátů Johann Christoph Voigtländer. V roce 1857 se stal Petzval členem Rakouské akademie věd. Petzval rovněž patentoval v roce 1857 krajinářský objektiv (orthoskop) pro velkoformátové kamery.[
O významu jeho objektivu svědčí, že se podle jeho principu vyráběly vysoce světelné objektivy ještě ve dvacátém století.
aa.jpg
u.jpg
V roku 1645 založil v Prešove prvú školu pre lekárov a lekárnikov v Uhorsku
book_78544_thumb.jpg
Za otca slovenskej balneológie sa označuje Juraj Wernher. Prvý systematický opis minerálnych vôd a liečivých kúpeľov na Slovensku,
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one