asi 100 000 rokov pred Kr. Pri teplých prameňoch na Spiši žil neandertálsky človek. Odliatok mozgovej dutiny neandertálskej ženy našli v travertíno- vej kope v Gánovciach.
aa.jpg
aaa.jpg
Gánovce sú známe nielen minerálnymi prameňmi, ale na pravej strane kúpeľného parku je vápenatý vŕšok zvaný Hrádok, ktorý sa spomína v chotárovej listine štiavnického opátstva v roku 1256. Hrádok mal podobu baňatej fľaše o veľkosti 1,2 ha vo výške 12 m. Od sedemdesiatych rokov XIX. storočia slúžil vrch ako kameňolom a v nich hlinené nádoby s popolom, so zvyškami ľudských kostí. Boli nájdené ďalšie nástroje a kosti zvierat. v roku 1926 našli lebku neandertálca. Podľa archeológov z viacerých štátov nálezy dokazujú, že ide o sídlisko pračloveka - neandertálca z mladšej doby kamennej.V čase nálezu sa predpokladalo, že ide o mozgovňu nejakého väčšieho cicavca. Až v roku 1949 určil doktor Emanuel Vlček, že ide o vyliatok mozgovne neandertálského človeka.
Zaujímavosti o oltári
- vytvoril ho Majster Pavol v rokoch 1507 - 1518
- je najvyšším gotickým oltárom na svete, jeho výška je 18,62 m
- vyrobili ho z lipového dreva a je pozlátený
- komponovaný je podľa sústavy kružníc a trojuholníkov, preto pôsobí veľmi vyvážene
- kostol viackrát v priebehu storočí ohrozovali požiare, drevený oltár sa však pred plameňmi vždy podarilo uch
5be94d4f742-crop_center-298-200-ffffff.JPG
Klietka pochádzajúca približne zo 16. storočia slúžila na trestanie ľahších priestupkov a taktiež na verejné vystavovanie ľudí, ktorí sa previnili proti dobrým mravom.
Sivá Brada je travertínová kopa nachádzajúca sa neďaleko Spišského Podhradia. Na vrchole vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko[1], ďalšie minerálne pramene vyvierajú v okolí. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia.[2]

Kopa sa nachádza v Hornádskej kotline v nadloží sedimentov centrálnokarpatskej paleogénnej panvy.
xixi (2).jpg
Západne od centra sa rozprestiera urbanistický celok vybudovaný v 18. storočí podľa talmudských predpisov. Budove zhromaždenia, rituálnemu kúpeľu, bitúnku, hospodárskej časti dominuje veľká synagóga.
Spolu s historickým jadrom mesta bolo suburbium zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
xixi (2).jpg
Historické gotické jadro mesta je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco. Tvorí ho niekoľko budov a fortifikačný systém s baštami. Predovšetkým je to goticko-renesančná radnica z r. 1505 – 1509, ktorá bola sídlom mestskej rady, ale i centrom obchodného, spoločenského a kultúrneho života mešťanov. Bazilika minor sv. Egídia vystavaná na starších základoch v 14. storočí. V interiéri kostola sa nachádza jedenásť pôvodných gotických krídlových oltárov a mnoho ďalších vzácnych historických pamiatok. Fortifikačný systém Bardejova, ktorá prikázal budovať kráľ Ľudovít I. v roku 1352, je dnes najzachovalejším, ale aj najdokonalejším obranným opevnením na Slovensku. Pozostáva z hradieb a siedmich zachovaných bášt.
s.jpg
ss.JPG
Človekom nenarušené lesy nazývané pralesmi. Väčšina z nich je od roku 2007 zapísaná do zoznamu UNESCO pod názvom Karpatské bukové pralesy. Hlavnou drevinou týchto lesov je buk lesný. Spolu s jedľou bielou vytvárajú vzácne bukové a jedľovo-bukové spoločenstvá. 40m vysoké buky sa dožívajú 150-200 rokov. Územie národného parku leží na rozhraní Východných a Západných Karpát, čo sa odráža aj na zastúpení rastlinných a živočíšnych druhov a ich spoločenstiev.
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one