tatry_3.jpg
3553.jpeg
Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za "Biosférickú rezerváciu Tatry".
Vysoké Tatry vznikli v treťohorách zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso)
a (3).jpg
Rozloha: 82,94 ha
Vyhlasená: ako štátna prírodná rezervácia 25.5. 1966, v roku 1988 ako rozšírená štátna prírodná rezervácia, v roku 1995 ako národná prírodná rezervácia
Kataster obcí: Vernár, okres Poprad
Charakteristika územia: Územie sa rozprestiera v nadmorskej výške 725-1110 m.n.m.. Zaberá morfologicky výrazný skalný chrbát vybiehajúci západne - juhozápadne od kóty Tri kopce. Geologický podklad tvoria ladinské dolomity s typickým ostrohranným rozpadom
a (2).jpg
Národná prírodná rezervácia Zejmarská roklina je jediná sprístupnená tiesňava v južnej časti Slovenského raja. Má dĺžku iba 800 metrov. Nachádza sa neďaleko obce Dedinky. Potok, ktorý ňou preteká, vytvára v tiesňave sústavu vodopádov nazývaných Nálepkove vodopády.
Výdatným zdrojom tohto potoka je mohutná vyvieračka – Zejmarská studňa.
Veľké Hincovo pleso je pleso v Tatrách na Slovensku. Je to najväčšie a najhlbšie jazero - karové jazero na Slovensku a jeho hladina býva pokrytá ľadom priemerne 270 dní v roku
Popradské pleso (staršie Rybie pleso) (poľsky: Popradzki Staw) je pleso v Tatrách na Slovensku v Mengusovskej doline. Má rozlohu 6,88 ha, hĺbku 17 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 494,3 m n. m.
Jazero je ľadovcového pôvodu. Pri plese stojí Chata pri Popradskom plese (bývalá Chata kpt. Morávku). Popradské pleso je svojou rozlohou štvrté najväčšie jazero. V limbovom háji neďaleko plesa je Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier.
Skalnaté pleso (1751 m) pôvodne nazývané Lomnické pleso sa nachádza v Skalnatej doline pod južnými zrázmi Lomnického štítu.
Klimatické činitele, ale najmä narušenie brehov ľudskými zásahmi (najmä pri výstavbe neďalekých budov) vyvolali postupujúce zanikanie plesa.
Pokusy o jeho zahradenie z r. 1937 a o utesnenie z r. 1957 sú bez trvalejšieho účinku. Od plesa vedie lanovka do Lomnického sedla.
stiahnuť.jpg
e6d04e0a0acf87d6272b9fd0e9be435f.jpg
Zelené pleso Kačacie (slovensky Zelené Kačacie pleso) je jezero v ledovcovém karovém kotli v Kačací dolině ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Má rozlohu 2,58 ha a je 200 m dlouhé a 170 m široké. Dosahuje maximální hloubky 4,1 m. Leží v nadmořské výšce 1575,4 m.
Vodopády Studeného potoka (nesprávne Studenovodské vodopády), úsek Studeného potoka od sútoku Veľkého Studeného potoka z Veľkej Studenej doliny a Malého Studeného potoka z Malej Studenej doliny v tesnej blízkosti Rainerovej chaty, až po Bilíkovu chatu, kde sa vodopády končia.
Studený potok preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády a katarakty, ktoré sú obzvlášť pekné pri jarnom roztápaní snehu alebo po výdatných dažďoch, keď je hladina vody vysoká.
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one