a.jpg
Drevený most v Kolárove je najdlhším mostom s celodrevenou konštrukciou v Európe.


Most cez Malý Dunaj je dlhý 86 metrov a široký 2,25 m, nemá žiadne betónové piliere, prípadne iné prefabrikované istenie.
a.jpg
"Železničák", alebo najdlhší železničný most.
Najdlhší železničný most na sieti ŽSR sa nachádza na trati ŽSR číslo 130, medzi ŽST Šaľa a Trnovec nad Váhom v kilometri 117,748 a má dĺžku 445,790 m. Most je vedený rovno bez oblúkov. Most bol postavený v roku 1847 (podľa ŽSR), ale 1.parný vlak do Bratislavy z Viedne prišiel až 8/1848 a trať do Budapešti bola otvorená 1850. Prestavbou prešiel v roku 1974. Piliere a opory sú postavené z kameňa. Pilierov je spolu 13.
a.jpg
Most Márie Valérie

Mária Valéria híd je maďarský názov pre Most Márie Valérie, ktorý vedie ponad rieku Dunaj a spája slovenské Štúrovo a maďarský Ostrihom. Bol postavený v roku 1895 a v tom čase bol najdlhším mostom v Uhorsku.
Jeho piliere sú zapustené až do hĺbky dvanásť metrov a jeho dĺžka je 514 m. Počas vojny boli tri stredné oblúky vyhodené do vzduchu a tak most dlhé roky čakal na rekonštrukciu. Nakoniec sa po dlhých rokoch podarilo získať príspevok od EÚ a od roku 2001 sa most opäť využíva.
a.jpg
Prvý tzv. lodný most bol v Komárne postavený v r. 1586 a nieslo ho 79 lodí. V r. 1892 bol lodný most nahradený pevným Alžbetiným mostom, pomenovaným po cisárovnej Sissi. Cesta k hraničnému Alžbetinmu mostu vedie cez otvárací most s výhľadom na komárňanský prístav a lodenice.
text (3).gif
a.jpg
Fontána. Námestie hrdinov.............Levice
text (3).gif
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one