Skalné obydlia v Brhlovciach sú do tufov vysekané obydlia, ktoré najskôr slúžili ako ochrana pred Turkami, neskôr ako domy pre chudobných. V súčasnosti sú skalné obydlia sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.
Arborétum Mlyňany má najbohatšiu a najcennejšiu zbierku cudzokrajných, najmä vždyzelených drevín na Slovensku. Rozsahom svojej unikátnej zbierky patrí k najväčším v strednej Európe.
Pevnosť v Komárne na juhu Slovenska je jednou z najväčších a najvýznamnejších pamiatok svojho druhu na Slovensku.
Pevnosť, resp. systém pevností má bastiónový, polygonálny aj fortový systém opevnenia. Vo svojej dobe bola najväčšou a najsilnejšou obrannou stavbou rakúsko-uhorskej monarchie. Svojimi rozmermi a zachovalosťou je unikátom európskeho formátu.
V bastióne VI. sa nachádza verejnosti prístupné Rímske lapidárium.
uu.jpg
Európske námestie v Komárne je európsky architektonický unikát. Fasády budov, ktoré ohraničujú toto námestie nesú znaky bohatej škály architektúr, typických pre jednotlivé európske národy. Návštevník môže preto na jednom mieste vidieť a porovnať zvláštnosti a odlišnosti napríklad fínskej, ukrajinskej či poľskej architektúry.
troja srelkaa.jpg
Európsky významná archeologická lokalita tellového charakteru na sprašovom ostrohu v záplavovom území, pri ústí dvoch ramien rieky Nitry, evidovaná ako Hradisko Zámeček - praveká osada, vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku 17. júla 1963.
Val obrov
múr podobný Čínskemu sa kedysi tiahol aj územím našej krajiny? Hovorí sa mu Pečenický val alebo Val obrov a patrí k najobľúbenejším slovenským záhadám
O jeho pôvode existujú iba dohady. Doteraz nik presne nezistil, kto ho vystaval a prečo. Je lákadlom pre záhadológov i učencov, očaril aj slávneho slovenského polyhistora Mateja Bela. Uznávaný historik Pavel Dvořák ho považuje za jednu z najväčších slovenských záhad.
Slovenska-Zem-a-Val-Obrov.jpg
Označujú ho aj slovenský Čínsky múr, keďže na jeho budovanie bol potrebný, podobne ako pri výstavbe Čínskeho múra, obrovský počet pracovných síl, ako aj dobrá organizácia práce a centrálne riadenie projektantom. Zachované časti nájdete napríklad v žemberovskom lese v Levickom okrese.
Hovoria mu Fossa giganteum - Val obrov, podľa hrobky dvojmetrového bojovníka, ktorú pri ňom našli, Teufelsmauer - Čertov múr, lebo ho vraj vybudovali čerti, ale aj Pečenický val - podľa obce Pečenice, kde sa zachoval začiatok systému dlhých valov. Tie sa kedysi tiahli - čuduj sa svete - od Sitna opradeného záhadami cez Štiavnické pohorie, Dudince, Dolné Semerovce až po rieku Ipeľ.

Jeho druhá vetva smerovala západnejšie, tretia od Žarnovice až k ústiu Hrona. Dnes Pečenický val - podľa intenzívneho prepálenia kameňov a zeminy pri jeho konštrukcii sa nazýva aj spečený - predstavuje štyri až šesť metrov široký a jeden až dva a pol metra vysoký násyp.
Lákadlo pre záhadológov: Val obrov alebo Pečenický val sa tiahol naprieč Slovenskom. Jeho účel nie je celkom jasný.
t.jpg
O jeho pôvode existujú iba dohady. Doteraz nik presne nezistil, kto ho vystaval a prečo. Je lákadlom pre záhadológov i učencov, očaril aj slávneho slovenského polyhistora Mateja Bela. Uznávaný historik Pavel Dvořák ho považuje za jednu z najväčších slovenských záhad.
Autor: Plus 7 Dní/maca, mom, mk...Foto: panoramio.com
a.jpg
Topoľčianky sú dominantnou obcou medzi obcami zlatomoraveckého regiónu. Ich zakladateľom bol Július Topoľčiansky a posledným majiteľom arciknieža Jozef Habsburg do roku 1918. Obec vo svojej histórii je známa konaním stoličných zhromaždení. V rozľahlom parku so vzácnymi alejami dendrologických porastov je kaštieľ s interiérovým nábytkom z XVI. a XIX. storočia, baroková kaplnka a knižnica. V blízkosti zámku je poľovnícky zámok.
aa.jpg
Východne od Komárna - (7 km) pri obci v Iži v lokalite Leányvár ( Dievči hrad) nachádzajú zvyšky rímskeho kastela - opevneného vojenského tábora a rímskej osady Kelemantia. Rimania tu postupne vybudovali rozsiahly obranný pevnostný systém, ktorého súčasťou bol aj vojenský tábor v Iži. Kastel v Iži bol v roku 1991
vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Rímsky tábor je sprístupnený na prehliadku kedykoľvek.
xixi (2).jpg
NPR je unikátne územie chránené od r. 1990. V trstinovom porastie sídli na 180 ha 100 druhov vtáctva, v močiari žije vydra, čík, užovka, karas, šťuka či sumec a iné. Parížske močiare sú predmetom výskumu medzinárodných ornitologických vedeckých spoločností
a.jpg
v Nitre je socha Atlanta podopierajúca poschodie Kluchovho paláca. V ponímaní miestnych je socha pamiatkou na tunajšieho bájneho siláka Corgoňa, kováča, ktorý mal údajne takú silu, že keď udrel kladivom na nákovu, zatriaslo sa celé Horné mesto. Keď nitriansky hrad obľahli Turci a zdalo sa, že tunajšiemu ľudu odbíja posledná hodina, bol to vraj práve Corgoň, kto spŕškou obrovských balvanov hádzaných z hradného vrchu vytĺkol údivom stuhnutým pohanom z hláv myšlienku na dobývanie staroslávneho mesta. Corgoňova sila je podľa povestí v soche ukrytá do dnešných čias, kto by ju chcel okúsiť, stačí, aby sa dotkol silákovho palca na nohe. Niektorí miestni však tvrdia, že viac sily ako socha dodá človeku po Corgoňovi pomenované nitrianske pivo
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one