MOSTY a Fontány..klik
a.jpg
Kluknavu so Štefanskou Hutou, ktorá je miestnou časťou Kluknavy spája drevený krytý most, ktorý je pýchou slovenských drevených krytých mostov a je jediný svojho druhu na Slovensku. Postavili ho v roku 1832 zo smrekovca cez Hornád medzi Kluknavou a Štefanskou Hutou. Už viac ako 170 rokov slúži svojmu účelu a je dokumentom majstrovstva niekdajších spišských tesárov. Vyniká svojím ojedinelým technickým riešením.Má dĺžku 27 metrov a šírku takmer 4 metre.
a.jpg
Kamenný most v Dravciach na východnom Slovensku je vzácnou technickou pamiatkou, pretože je je jedným z najstarších zachovaných mostov na Slovensku.
Gotický most v spišskej dedinke Dravce (kedysi to bola obec kráľovských chovateľov sokolov - odtiaľ pochádza aj jej názov) sa nachádza pri ceste zo Spišského Štvrtku do Levoče, na južných svahoch Levočských vrchov.
Most pochádza z 13. storočia a je postavený z lomového štiepaného kameňa s jedným oblúkom klenby. Nepatrí ani medzi veľmi vysoké ani veľmi široké mosty, avšak dodnes je funkčný a je súčasťou hlavnej cesty vedúcej cez obec.
text (3).gif
Spievajúca fontána na námestí v Košiciach
Spievajúca fontána bola postavená v roku 1997, čím sa stala prvou, a najstaršou spievajúcou fontánou v Československu. Čaro fontány spočíva v tom, že synchrónne reaguje na vlasnú hudbu, na zvonkohru, aj na živú hudbu zo Štátneho divadla. Efekty vystrekujúcej vody v kombinácii so svetlami v piatich farbách, ktoré osvetľujú spievajúcu fontánu očaria skutočne každého.V tesnej blízkosti fontány sa nachádza aj košická zvonkohra
Fontána so Psyché, Betliar
a.jpg
má pôdorys štvorlístka. O jeho význame netreba určite rozprávať viac. Do jej centra postavili sochu bohyne duševnej krásy, Psyché. Tá má zlatú farbu a voda vystrekuje práve spoza jej chrbta. Fontána je postavená v súlade s okolitou prírodou a dokopy tvoria nádhernú kompozíciu ako stvorenú pre romantické prechádzky.
a.jpg
Fontána lásky v Michalovciach s masivnymi oblymi obrubami.
text (3).gif
Mramorový lipový kvet fontána v Spišskej Novej Vsi.............Autorom tejto známej fontány je akademický sochár Ladislav Kacvinský.
a.jpg
text (3).gif
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one