Herliansky gejzír
Kandidát na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO
12.jpg
Gejzír sa nachádza v historickom parku s cennými drevinami. Objavíte tam 30 taxónov drevín, z toho 10 taxónov ihličnatých a 20 listnatých drevín. Zachovalé pamiatkovo chránené budovy v bývalom kúpeľnom areáli sú: klasická kúpeľná budova z polovice 19. storočia Dargov, ďalej objekty Branisko, Gejzír a Hornád.
Zaujímavosti v okolí: Slovenské technické múzeum, Košické múzeum, Botanická záhrada a zoo Košice Studený gejzír je európskou raritou. Podobné gejzíry sú len na Islande. Bol objavený v roku 1870, keď sa správa tunajších kúpeľov v Herľanoch rozhodla v 19. storočí hľadať výdatnejšie zdroje minerálnej vody. Bol aktivovaný umelo, vrtom hlbokým 404,5 metra. Studený gejzír v súčasnosti strieka do výšky 15 - 20 metrov s periódou 32 - 34 hodín, erupcia trvá 25 minút. Jej presný čas závisí od množstva atmosférických zrážok, teploty a vlhkosti vzduchu, vývoja atmosférického tlaku. Predpokladaný čas sa vždy po poslednej erupcii spresňuje na webe obecného úradu. Erupcia môže nastať aj skôr, a preto je vhodné prísť aspoň hodinu skôr pred uvádzaným časom.
Železničný úsek Červená skala - Margecany je považovaný za najkrajšiu železničnú trať na Slovensku.

Táto jednokoľajová železničná trať je zaujímavá dvoma viaduktmi a mnohými tunelmi, z ktorých najznámejším je celosvetový technický unikát, 1240 m dlhý špirálovitý Telgártsky tunel.
Obec leží na juhovýchode Slovenského rudohoria v doline rieky Slanej. Chotár tvoria fylity, porfyroidy a fylity s kryštalickými vápencami. Pozoruhodnosťou je objavenie veľkého ložiska mastenca európskeho významu v lokalite obce. Zásoby kvalitného mastenca ležia pod hrebeňom Slovenského rudohoria a novovybudovaná baňa na "zelenej lúke" bude prvou v strednej Európe za posledných 25 rokov. Mastenec by sa mal predávať predovšetkým v krajinách strednej a východnej Európy s využitím najmä v papierenskom, chemickom a farmaceutickom priemysle.
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one