a.jpg
Most Apollo

Cez dominantný most Apollo prejde denne viac než 80 000 vozidiel. Vďaka svojmu oblúku, ktorý je vysoký 36 metrov, je dominantou, ktorú nemožno prehliadnuť. Táto konštrukcia získala prestížne ocenenie Opal Awards, ktoré udeľuje Americká spoločnosť pre technické inžinierstvo za najlepšiu stavbu sveta
a.jpg
Symbol Bratislavy: Most SNP s reštauráciou, ktorej ľudia vravia lietajúci tanier alebo UFO.

Most SNP (od roku 1993 do 28. augusta 2012 Nový most) je jednopylónový, oceľový, cestný, zavesený most vejárového dizajnu cez Dunaj v Bratislave.Prvý asymetrický lanový most (do roku 2012 "Nový most") na Slovensku a druhý tohto typu na svete. Táto zaujímavá dominanta Bratislavy bola vyhlásená za stavbu storočia.
a.jpg
František Jozef I.

Starý most v Bratislave bol od roku 1890 nazývaný po Františkovi Jozefovi I. Kedysi jediný most, ktorý slúžil Bratislavčanom je údajne „obľúbeným“ miestom samovrahov. Ktovie či a prečo je to tak, no fakt je to, že z neho skočil aj spevák Jiří Schellinger.
a.jpg
Most Hrdinov Dukly, Prístavný most Bratislava
Most je poschodový. Na spodnom podlaží vedie železnica, na vrchnom štvorprúdová cesta.
a.jpg
Most Lafranconi je prvý betónový most, ktorý preklenul Dunaj v Bratislave. Je tiež diaľničný most. Stavali ho v rokoch 1985 – 1991. Slávnostne ho otvorili v roku 1992.
a.jpg
Červený most, premosťuje údolie, ktorým preteká potok Vydrica.
Pôvodný Červený most bol postavený na trati Bratislava – Marchegg (Rakúsko) s pokračovaním do Viedne v rokoch 1846 – 1848, prvý vlak po ňom prešiel 20. augusta 1848.

Ako materiál boli použité červené tehly. Pôvodný most bol jednokoľajový, na dvojkoľajový bol rozšírený v roku 1881. V roku 1935 prešiel rekonštrukciou, železničnej doprave slúžil až do roku 1945,. Pri ústupe nemeckej armády v deň oslobodenia Bratislavy Červenou armádou (4. apríla 1945) ho nacistickí vojaci vyhodili do vzduchu. Z mosta ostali len krajné opory a jedna klenba.Zatiaľ poslednou rekonštrukciou prešiel v 70. rokoch 20. storočia.
text (3).gif
Zem - planéta mieru, fontana na Hodžovom námestí
a.jpg
je dielom architekta T. Bartfaya z roku 1982. Pokovená žulová guľa predstavuje zemeguľu obletovanú holubicami – symbolmi mieru. Nachádza sa na Hodžovom námestí (niekdajšie Mierové námestie) pred Prezidentským palácom
Maximiliánova fontána
a.jpg
známa aj ako Ronaldova fontána, bola postavená v roku 1572 v rakúskej kamenárskej dielni Andreasa Lutringera s finančným príspevkom uhorského kráľa Maximiliána II. Je tvorená masívnou kruhovou nádržou s priemerom 9 metrov, v strede ktorej stojí 10,5 metrov vysoký stĺp so sochou rytiera v brnení. Socha údajne znázorňuje rytiera Rolanda, legendárneho ochrancu mestských práv. Hovorí sa tiež, že rytier v brnení predstavuje Maximiliána II.
Fontána sv. Juraja (nádvorie Primaciálneho paláca)
a.jpg
Ústrednú časť tvorí pieskovcové barokové súsošie zobrazujúce legendárneho rytiera bojujúceho s drakom. Fontána z polovice 17. storočia na nádvorí Primaciálneho paláca je od roku 1930. Autorom súsošia je pravdepodobne Juraj Lippay mladší, dračie hlavy rekonštruoval Alojz Rigele. Námetom súsošia je legenda o rytierovi Jurajovi, ktorý porazil trojhlavého draka a zachránil z jeho pazúrov devu.
Milenci
a.jpg
Výstižný názov fontány pred hotelom Dukla na Dulovom námestí v Bratislave.
Kačacia fontána (Šafárikovo námestie)
a.jpg
Súsošie zhotovil Kühmayer v roku 1914 v južnej časti dnešného Šafárikovho námestia.Fontána je vytvorená zo žuly a bronzu. Pripomína povesť o troch chlapcoch a ich kačiciach: Povesť popisuje priateľstvo troch chlapcov s miestnym vodníkom Zeleniakom. Keď raz chlapci chceli nazrieť do dunajského
podvodného kráľovstva bez vedomia vodníka, po vyrieknutí čarovného slova na mieste skameneli aj so svojimi kačicami. Tak ich zachytila ruka majstra sochára.
Ganymedova fontána (1888)
a.jpg
snáď najkrajšia bratislavská fontána funguje bez prestávky už takmer 100 rokov. Vyhotovil ju v roku 1888 sochár V. Tilgner. Jej motívom je antická legenda o Ganymedovi, ktorého najvyšší grécky boh Zeus unáša v podobe orla na Olymp, aby im slúžil ako pohárnik nalievajúci sladký nektár. Socha na vrchole fontány zobrazuje práve akt únosu. Detské postavičky v strednej časti držia v rukách štyri najtypickejšie dunajské ryby- zubáča, kapra, sumca a šťuku. Raky, žaby a korytnačky pripomínajú, že mesto je úzko späté s neďaleko tečúcim Dunajom
Fontána s cikajúcimi chlapcami a rybou
a.jpg
Uršulínska 6 .V strede je kamenný podstavec, na ktorom dominuje pôvodný segment z Maximiliánovej fontány, znázorňujúci štyroch cikajúcich chlapcov. Hore na pilieri je plytká nádrž s kamennou plastikou ryby, ktorej z úst strieka voda.
FONTÁNA NYMFY SO SRNKOU
a.jpg
Figurálna scéna predstavuje mladú poloobnaženú ženu, azda bohyňu lovu Dianu s krotkou srnkou. Fontánu navrhol v roku 1938 bratislavský sochár Alojz Rigele.pretože 8. februára 1940 zomrel Model však realizoval až v roku 1942 jeho priateľ Robert Kühmayer, ale kvôli nedostatku finančných prostriedkov ho neodlial z brondzu, úr. Takisto fontánu nemohli postaviť do petržalského parku, pretože Petržalka bola v tom čase pričlenená k hitlerovskej tretej ríši. Preto fontánu umiestnili na Hviezdoslavove námestie.
FONTÁNA S PLASTIKOU ŽENY
a.jpg
(Františkánske námestie)
Žena uvádzaná aj ako nymfa Františka vylievajúca vodu z krčahu, odetá do antického odevu na hlave má helmu a stojí v strede nádrže z ružového mramoru. Nymfy patrili v gréckej a rímskej mytológii k smrteľným, nižším bohyniam. Mali za úlohu ochraňovať miesta, ktoré obývali. Snáď preto tá helma. Socha nymfy vznikla v kamenárskej dielni Feiglerovcov. Je umiestnená na mohutnom podstavci, ktorý zdobí rakúska dvojhlavá orlica.
Fontána lásky, známa z filmu Fontána pre Zuzanu na Kupeckého ulici.
nová fontána na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave
a.jpg
a.jpg
text (3).gif
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one