Slovensko je malý štát. Narodili sa tu však ľudia, ktorí ovplyvnili nielen osudy našej krajiny, ale svojím umom či obetavosťou dobyli svet.

OSOBNOSTI A LEGENDY BRATISLAVSKÉHO KRAJA:........
d.jpg
arcivojvoda Rakúsky (Josef Karl Ludwig von Habsburg-Lothringen; 2. marec 1833, Bratislava – † 13. jún 1905, Fiume) bol druhý syn posledného palatína, arcivojvodu Jozefa Antona Habsburského a princeznej Márie Dorotey Württemberskej.
Narodil sa v kúriovom dome na Ventúrskej. Zaslúžil sa ako veliteľ a ako organizátor uhorských honvédov, pôsobil tiež ako jazykovedec, prírodovedec a etnograf. Písal diela o Rómoch a ich jazyku a tiež botanické a archeologické články. Jeho učiteľ a vychovávateľ bol Floridus Rómer narodený v Bratislave
aa.jpg
Premiér Rakúska
Narodený 03.05.1865 , Bratislava ,
Zomrel 06.03.1935 Viedeň , Rakúsko
Max Hussarek, Baron Hussarek von Heinlein , (narodený 3.5.1865 , Pressburg, Slovensko [teraz Bratislava , Slovensko] -died 06.3.1935 , Viedeň , Rakúsko), Rakúsky štátnik, právnik, a akademik, ktorý slúžil ako predseda vlády Rakúska v posledných mesiacoch druhej svetovej vojny

Profesor cirkevného práva na univerzite vo Viedni, Hussarek začal verejné služby kariéru s radom menších miest. V rokoch 1911 a 1917 pôsobil ako rakúsky minister školstva v skriniach troch rôznych predsedov vlád.
Menovaný premiérom Rakúska 25. júla 1918, Hussarek považovaný federálnej reštrukturalizácie za jedinú nádej na umierajúce habsburskej ríše a navrhol vytvorenie samostatného chorvátskeho štátu v cisárskej rámca.
aa.jpg
a.png
slovensky Ján Vlk Kempelen (23. leden 1734, Preßburg, dnešní Bratislava – 26. března 1804, Vídeň) byl rakouský úředník, umělec, konstruktér a vynálezce. Za svého života věnoval hodně úsilí sestrojení přístroje napodobujícího lidský hlas, ovšem největší proslulost si získal jeho stroj zvaný Turek
aa.jpg
Filip Lenard sa narodil 7. júna 1862 v Bratislave v rodine obchodníka. Prvé základy fyziky získaval na bratislavskom reálnom gymnáziu, kde sa zoznámil s profesorom Klattom, s ktorým na niektorých pokusoch aj spolupracoval. Práve profesor Klatt priviedol mladého Lenarda k výskumu katódových lúčov a najmä podporoval jeho záujem o luminiscenciu.

V roku 1905 dostal Filip Lenard Nobelovu cenu v oblasti fyzika za výskum katódových lúčov. Po ňom je pomenovaný aj tz. Lenardov jav
a.jpg
aa.jpg
na Slovensku se narodil fyzik, o kterém se běžně píše ve středoškolských učebnicích fyziky. Jde o vynálezce jedné z prvních vodních turbín - označované jako Segnerovo kolo. Mátlo mě jeho publikované jméno Johann Andreas Segner. Tak tedy - Ján Andrej Segner se narodil 9. října 1704 v Bratislavě v rodině bohatého měšťana. Během studia na gymnáziu v Bratislavě a v Debrecénu projevil zájem o medicínu a matematiku, a tak od roku 1725 studoval na jenské univerzitě lékařskou fakultu, kde však navštěvoval i přednášky z fyziky. V roce 1730 se vrátil do Bratislavy s lékařským diplomem, ale více byl fyzikem než lékařem. Proto se roku 1732 opět vrátil do Jeny, kam ho pozvali jako profesora matematiky a fyziky. Později byl profesorem fyziky, matematiky a chemie na univerzitě v Göttingenu, ale vrchol v jeho vědeckém životě znamenala léta 1755-1777 na univerzitě v Halle. Od roku 1747 začal publikovat své první práce z odboru hydrauliky. Jeho nejznámější vynález, tzv.Segnerovo kolo, vešlo natrvalo do dějin fyziky.
Zdroj: http://fyzmatik.pise.cz/115-segnerovo-kolo.html
JUDr. Gustáv Husák, CSc.
husak.jpg
právnik, československý komunistický politik a prezident

* 10.01.1913 Bratislava
† 18.11.1991 Bratislava
vzdelanie
Študoval na gymnáziu v Bratislave. Od roku 1933 študoval na právnickej fakulte bratislavskej Univerzity Komenského. V roku 1937 ukončil štúdium ziskom doktorátu práv.
životopis
Počas štúdia na gymnáziu pôsobil aj ako funkcionár školskej samosprávy.
Počas štúdia na právnickej fakulte Univerzity Komenského vstúpil do Komunistickej strany Československa.
Prispieval do ľavičiarskej kultúrno-politickej revue DAV (ktorú spoluzakladal V.Clementis) a tu sa aj zapojil do ľavicového Zväzu slovenského študentstva a stal sa vedúcou osoba Socialistického spolku akademikov.
-- Počas SNP bol podpredsedom povstaleckej Slovenskej národnej rady v Banskej Bystrici.

-- Po komunistickom prevrate ho v roku 1951 zatkla polícia a v roku 1954 bol vo vykonštruovanom procese odsúdený za "buržoázny nacionalizmus" na doživotie.

-- V roku 1960 bol po rozsiahlej amnestii prezidenta Antonín Novotného prepustený z väzenia a v roku 1963 v plnom rozsahu rehabilitovaný.

-- V druhej polovici 60. rokov bol jednou z popredných osobností reformného prúdu a v období tzv. Pražskej jari 1968 vystupoval ako spolupracovník Alexandra Dubčeka.

-- Po príchode sovietskych vojsk v auguste 1968 do Československa sa zúčastnil na moskovských rokovaniach so sovietskou stranou, "zmenil kurz" a stal sa Brežnevovým spojencom.

-- V roku 1968 sa dostal na čelo KSČ, do roku 1987 bol jej generálnym tajomníkom.

-- Po abdikácii prezidenta Ludvíka Svobodu v roku 1975 sa stal na 14 rokov česko-slovenským prezidentom.
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one