Pamätník Chatama Sófera v Bratislave
Kandidát na zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO
11.jpg
pamätník je zaujímavý z viacerých dôvodov. „V prvom rade sú rabínske osobnosti, ktoré sú tu pochované. Nie je to len Chatam Sofer, ale aj jeho predchodcovia na tomto poste. Došlo k dramatickým osudom tohto cintorína a
vďaka projektu architekta Martina Kvasnicu dostal memoriál modernú podobu, pričom rešpektuje požiadavky tradičného judaizmu.
Je jedinečným miestom, ktoré navštevujú židovskí pútnici z celého sveta. Je pozostatkom starobylého cintorína, ktorý bol zničený v roku 1943 v dôsledku výstavby tunela pre električkovú trať. V podzemnom priestore sa zachovalo 23 hrobov v rabínskej sekcii vrátane hrobu významného bratislavského rabína Chatama Sofera. V rokoch 2000 – 2002 bol celý areál obnovený a náhrobné kamene zreštaurované.
Pri návšteve pamätníka treba mať na sebe dôstojný odev. U mužov sa vyžaduje pokrývka hlavy (čiapka alebo klobúk), krátke nohavice sú nevhodné. Ženy musia mať dlhú sukňu alebo nohavice a zakryté ramená
Limes Romanus Rusovce
Kandidát na zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO
Antická gerulata v Rusovciach
21.jpg
V areáli múzea sa nachádzajú základy stavieb z 2. až 4. storočia. Je to miesto, kde stál rímsky vojenský tábor Gerulata. Vo výstavnej sieni sú umiestnené nálezy z archeologických výskumov.
Ide o rímsku antickú pamiatku Z celého systému Limes Romanus boli doteraz do zoznamu UNESCO zapísané tri jeho časti. V roku 1987 Hadriánov val vo Veľkej Británii, v roku 2005 časť nemeckého limesu a Antoninov val v roku 2008. Nominácia Dunajského Limesu na Slovensku, zahŕňajúca 2 časti – časť Rímskeho vojenského tábora Gerulata v Bratislave – Rusovciach a Rímsky vojenský tábor v Iži – „Kelemantia, sa pripravuje ako rozšírenie už existujúceho zápisu, ako súčasť cezhraničnej lokality svetového dedičstva UNESCO „Hranice Rímskej ríše“.
Marianka - región: Bratislava a okolie
Typ zaujímavosti: Národné pamiatky
stiahnuť (7).jpg
Villa rustica je archeologická lokalita, nálezisko pozostatkov rímskej pamiatky nachádzajúce sa na katastrálnom území bratislavskej mestskej časti Dúbravka.
5. až 1. storočie pred Kr. Na území Slovenska žili Kelti. Stava- li oppidá, tavili železo a razili mince. Pat- rili k prvej vyspelej civilizácii svojho druhu na území dnešného Slovenska.
aa.jpg
g.jpg
Najfotografovanejšia kuriozita vyvolávajúca úsmev – Čumil - bronzová socha zvedavca s dobráckym úsmevom, ktorá vystrkuje hlavu z kanála a sleduje ľudí, má u turistov nečakaný úspech. Nachádza sa v historickom centre na križovatke Rybárskej brány s Panskou a Laurinskou ulicou, je dielom Viktora Hulíka.
Socha Čumila je unikátna bratislavská pozoruhodnosť, jeden zo symbolov mesta. Kým ju nezačali kopírovať niektoré východoeurópske metropoly, bola Bratislava jediným mestom na svete so sochou vykúkajúcou z kanála.
xixi (2).jpg
Modranskí hrnčiari boli organizovaní do cechu už v roku 1636. Hrnčiarskymi generáciami vytvorili dnes už svetoznámu modranskú majoliku s osobitým maľovaným dekorom, v roku 1883 založili vlastnú školu.
Schöne Nác
Schöne Nác
skbr005.jpg
skbr011-2.jpg
Reklamy na stránke nedokážem ovplyvniť....sorry!!!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one